- چهارشنبه، ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

اخبار

اخبار و اطلاعیه‌ها

اخبار و اطلاعیه‌هااطلاعیه شماره 10: (اطلاعات نهایی در مورد آماده‌سازی و چاپ پوستر)

هماهنگی لازم با چاپخانه انجام شد
لطفا برای هماهنگی بیشتر در تهیه پوستر حتما موارد زیر را رعایت کنید و در صورتیکه موارد ذکر شده رعایت نشود، پوستر مشکل دار چاپ نخواهد شد و مسئولیت آن به عهده خود دانشجوست.
 
  •  فایل پاورپوینت به همراه PDF آن در اندازه A1 را در یک فایل زیپ به نام شماره دانشجویی خود تهیه کنید و در سایت CECM تا دوشنبه 96/11/16 ساعت 12 ظهر آپلود کنید.
  •  فرمت در نظر گرفته شده A1 و 170 گرمی لمینیت است.
  •  درصورتی که در تهیه پوستر استاندارد لازم رعایت شده باشد هزینه توسط دانشکده پرداخت خواهد شد و در غیر اینصورت به عهده خود دانشجوست.

 

اطلاعیه شماره 9:

اطلاعیه شماره 8: ارائه پوستری، بایدها و نبایدها

دومین کارگاه آموزشی روز پروژه جهت آشنایی دانشجویان با تکنیکهای ارائه پوستری را از لینک زیر می‌توانید مشاهده فرمایید:

 

https://www.aparat.com/v/YKlbF

 

اطلاعیه شماره 7:

دانشجویانی که پروژه ساخت دارند و نیاز به میز و تجهیزات اضافی دارند، حداکثر تا 96/11/12 با آقای دکتر صالحی (mersali@ut.ac.ir ) مکاتبه نمایند و به ایشان اطلاع دهند. در این دوره برای پروژه های ساخت جای مخصوص در نظر گرفته شده است. 

 
 

اطلاعیه شماره 6:

فایل قالب پیشنهادی برای پوستر گرایشهای مختلف

ازآنجاکه برای هر گرایش رنگ پس‌زمینه منحصربه‌فرد در نظر گرفته‌شده است، لطفاً حتماً از قالب پوستر مربوط به گرایش خود استفاده کنید (پوسترها برحسب گرایش نام‌گذاری شده‌اند و نام گرایش در انتهای نام پوستر قابل‌مشاهده است.)

جهت سادگی کار شما، فونت‌های قسمت‌های مختلف با اندازه‌های مناسب و قابل‌خواندن پس از چاپ در نظر گرفته‌شده‌اند. می‌توانید از همین پیشنهادها استفاده کنید و یا به صلاحدید استاد راهنما برحسب مورد از اندازه‌های دیگر استفاده کنید.

 

ازآنجاکه این پوسترها در سایت دانشکده آرشیو می‌شوند و در اختیار عموم قرار می‌گیرند، در تهیه پوستر حتماً ازنظر و راهنمایی استاد راهنما استفاده کنید.

 

اطلاعیه شماره 5:

 آخرین‌مهلت آپلود تصویر فایل تصویب پروژه

با توجه به جدول زمان‌بندی روز پروژه آخرین‌مهلت آپلود تصویر فایل تصویب پروژه (شامل نمره و امضای استاد راهنما و داور) و همچنین گزارش پایانی پروژه کارشناسی، 11 بهمن‌ماه در نظر گرفته‌شده است.

ازآنجاکه تمدید تاریخ اعلام‌شده امکان‌پذیر نیست، لطفاً هرچه سریع‌تر در این مورد اقدام کنید و موارد خواسته‌شده را حتماً تا موعد مشخص‌شده آپلود کنید تا مشمول جریمه کسر نمره نشوید.

جهت یادآوری: نسخه اصلی تصویب پروژه (شامل نمره و امضای استاد راهنما و داور) باید حتماً به آموزش تحویل داده شود.

 

اطلاعیه شماره 4:

طبق جدول زمانبندی تمامی دانشجویانی که قصد دارند از پروژه خود در 18 بهمن ماه دفاع کنند لازم است فرم کفایت پروژه را تکمیل کنند و پس از امضای استاد راهنما تصویر آنرا در سایت CECM آپلود کنند. 
  • لطفا ابتدا نکات کلی (صفحه دوم فرم کفایت پروژهدر خصوص نحوه پر کردن فرم گواهی اعلام کفایت و تایید پروژه کارشناسی  را بخوانید و سپس اقدام به پر کردن فرم کنید.
  •  بعد از آنکه فرم اعلام کفایت به طور کامل پر شد و به تایید استاد راهنما رسید یک نسخه پرینت شده از آن تهیه شود و پس از امضاء استاد راهنما و خود دانشجو تصویر آن حداکثر تا تاریخ 96/10/20 در سایت CECM آپلود شود. بدیهی است دانشجویانی که تا تاریخ اعلام شده فرم اعلام کفایت امضا شده را آپلود نکنند در زمانبندی روز پروژه قرار نمی گیرند و در بهمن ماه امسال نمی توانند از پروژه خود دفاع کنند.
  •  امضاء فرم اعلام کفایت توسط استاد راهنما و دانشجو به منزله آن است که پروژه حداکثر تا تاریخ 96/11/11 خاتمه یافته و دانشجو در روز پروژه آماده دفاع است.

 

 

 

اطلاعیه شماره 3: 

فرخوان و برنامه زمانی دومین جلسه توجیهی روز پروژه

 

اطلاعیه شماره 2: 

طبق برنامه ریزی اعلام شده زمان برگزاری دومین کارگاه آموزشی  روز چهارشنبه  96/10/13 در نظر گرفته شده است. مطابق کارگاه های قبلی به احتمال زیاد این کارگاه ساعت 15 در آمفی تئاتر برگزار خواهد شد. جزئیات و زمان و مکان نهایی برنامه به زودی اعلام خواهد شد.

 

اطلاعیه شماره 1: 

اولین کارگاه آموزشی روز پروژه از ساعت 15:30 تا 17 با حضور جناب آقای دکتر راشد و دکتر داورپناه و حدود 35 نفر از دانشجویان در محل آمفی تئاتر دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر برگزار شد.

 

خلاصه اولین جلسه توجیهی و کارگاه آموزشی

معرفی روال تعریف و ارزیابی پروژه‌­های کارشناسی

 

 

در راستای معرفی جزئیات روال جدید و نحوه تعریف، اجرا و ارزیابی پروژه‌­های کارشناسی، جلسه­‌ای در روز چهارشنبه 96/7/19 ساعت 15:30 الی 17 با حضور جناب آقایان دکتر راشد و دکتر داورپناه در آمفی تئاتر دانشکده برگزارشد. تمامی دانشجویان کارشناسی دانشکده که با روال جدید از پروژه خود دفاع خواهند کرد، برای شرکت در جلسه فوق دعوت شده بودند. مواردی که در جلسه مطرح شد به قرار جدول ذیل بود که خلاصه آن در ادامه خواهد آمد.

 

15:30 الی 15:50

پروژه کارشناسی: تعریف، اجرا و مستند سازی

دکتر راشد محصل

15:50 الی 16:10

سهم پروژه‌­های کارشناسی در حل مشکلات کاربردی

دکتر داورپناه

16:10 الی 16:30

معرفی روال جدید برای ارائه و ارزیابی پروژه

دکتر صالحی نسب

16:30 الی 17

پرسش و پاسخ

 
 

 

 

 

پروژه کارشناسی: تعریف، اجرا و مستند سازی

دکتر راشد محصل

با عرض سلام و احترام

از برگزاری جلسه "پروژه مهندسی" و دست اندر کاران آن کمال تشکر  دارم. وجود چنین جلسه ای برای آشنایی با اهمیت طراحی مهندسی و رفع ابهام های مرتبط بسیار لازم بود. زیرا پس از رشد دوره های تحصیلات تکمیلی به تدریج پروژه مهندسی  دستخوش کم توجهی شد. در سال های دور (دهه 50) در مهندسی برق دو درس پروژه (که همراه با ساخت و طراحی) بود در برنامه درسی موجود بود . در حال حاضر یک درس 3 واحدی عهده دارتمام بخش طراحی و ساخت را در دوره کارشناسی مهندسی می باشد.

طراحی مهندسی با تحلیل مهندسی تفاوت دارد. در یک تعریف کوتاه ، طراحی بیانگر توسعه و گسترش هوشمندانه و حساب شده یک محصول یا کار جدید با کارکردی خاص می باشد.  

لازمه یک طراحی درست شناخت کافی از تحلیل مساله است. افزون بر این، نقش خلاقیت و ابتکار وجایگاه آن در مهندسی انکار ناپذیر است. موارد زیر از نکاتی است که در طراحی باید در نظر داشت:

·        کار تیمی و گروهی در طراحی

·        محدودیت ها و اولویت ها ی مورد نظر

·        طراحی مفهومی و یافتن پاسخ

·        پاسخ های نو آورانه

·        راستی آزمایی و باز خورد (فیدبک)

·        گزارش دستاورد و مستند سازی به صورت استاندارد

·        نقش و رعایت اخلاق حرفه ای در طراحی

در موارد بالا کار گروهی، باز خورد پاسخ، مستند سازی و رعایت اخلاق حرفه ای از اجزای جدا نشدنی در یک طراحی موفق به صورت نیمه صنعتی است.

 

 

سهم پروژه­‌های کارشناسی در حل مشکلات کاربردی

دکتر داورپناه

کشور هم به محققینی که در مرز دانش بین المللی کار کنند نیاز دارد و هم به محققین و مهندسینی که با نیازمندی های صنعت کشور خودمان آشنا باشند و قادر به حل مشکلات آنها باشند.

تحقیقات کاربردی و "کار فنی" فقط این نیست که چیزی بسازید، بلکه حل هر نوع مساله ای که صنعت و جامعه مشتری آن باشد، به عنوان یک کار فنی با ارزش تلقی می شود.

در صورتی که ساخت یک محصول به عنوان پروژه کارشناسی در نظر گرفته شود، مزایای زیر را به همراه دارد:

.خودارزیابی در مورد علایق و توانمندی های واقعی

.اعتماد به نفس واقعی بجای کاذب

.تقویت خلاقیت

.افزایش تمایل به کار تیمی

.افزایش دقت و حساسیت نسبت به ظرافتهای تجهیزات موجود

پروژه های کارشناسی متداول می تواند به یکی از صورت های زیر باشد :

  • پروژه‌های امکان‌سنجی : در این پروژه ها، دستگاهی را می سازید و یا منطقی را پیاده سازی می­کنید، که بر اساس یک ایده اولیه می باشد که استادراهنما به شما پیشنهاد داده و یا به ذهن خودتان رسیده است؛ ولی در تست های آزمایشگاهی متوجه می شوید که این ایده دارای اشکالاتی بوده و یا اینکه پس از انجام کار، با چالش های جدیدی مواجه می شوید که این می تواند سرآغاز انجام تحقیقات بعدی برای شما و استادتان باشد. ویژگی چنین پروژه هایی این است که ممکن است شما به جواب مطلوب نرسید.
  • پروژه‌های کاربردی ساده : هدف از انجام این پروژه ها از دید استادراهنما، می تواند تکمیل تجهیزات آزمایشگاهی،  و از دید دانشجویان می تواند به عنوان تمرینی برای آشنایی با مراحل ساخت یک تجهیز باشد.

 

معرفی روال جدید برای ارائه و ارزیابی پروژه

دکتر صالحی نسب

پروژه پایانی درسی است که انتظار می ­رود در آن دانشجویان آموخته ­های تئوری دوره کارشناسی خود را به صورت جدی محک بزنند و همچنین اخلاق حرفه ­ای و استانداردهای تعریف، انجام و ارائه یک کار فنی و علمی بر مبنای آموخته­ های تئوری را فرا بگیرند. اعتقاد براین است که درس پروژه از مهمترین واحدهای درسی دوره کارشناسی است و نظر و تجربه اکثریت اساتید موید این نکته است که بسیاری از پروژه های کارشناسی دانشجویان مهندسی برق و کامپیوتر، از لحاظ علمی و کاربردی در سطح بسیار بالایی انجام می شوند ولی متاسفانه مهجور باقی می مانند و آنطور که شایسته است توسط بقیه دانشجویان و صاحبان صنایع به صورت عام دیده نمی شوند. معمولا دانشجویان کارشناسی اولین بار در درس پروژه به صورت جدی با یک پروژه علمی مواجه می شوند، دانستن اطلاعات اولیه از روال تعریف و انجام پروژه به آنها کمک می‌کند تا با دید بازتری پروژه خود را بهتر تعریف کنند و همچنین در حل مساله بهتر عمل کنند.

بدین منظور و در راستای رسالت انجام مسئولیت‌های اجتماعی و برنامه سوم دانشگاه تهران، با الگو گرفتن از موارد مشابه در دانشگاه های مطرح دنیا، سازوکاری جدید برای تعریف، ارائه و ارزیابی یکنواخت و عادلانه پروژه های کارشناسی تحت عنوان جشنواره پروژه های کارشناسی در روزی به نام "روز پروژه" تعریف شده است. در روز پروژه، دانشجویان، دستاوردهای پروژه کارشناسی خود را در قالب پوستر در برابر داوران ارزیاب، بقیه دانشجویان کارشناسی، خانواده ها، شرکتهای صنعتی و رسانه ها ارائه خواهند کرد. بدین منظور یک آیین نامه و شیوه نامه اجرایی برای روز پروژه تهیه شده است که پس از مطرح شدن در شورای محترم آموزش دانشکده و اعمال نظرات اصلاحی شورای آموزش، در مورخ 95/11/13 توسط شورای آموزش دانشکده به تصویب رسیده است. برای دومین دوره اجرای روز پروژه 18 بهمن ماه 1396 در نظر گرفته شده است. جدول وظایف و زمانبندی برای برگزاری دومین دوره روز پروژه به صورت خلاصه در جدول ذیل آمده است.

 

 

 

جدول وظایف و زمانبندی روز پروژه (96/11/18)

شرح وظایف

مسئول

زمان

برگزاری کارگاه آموزشی (معرفی شیوه نامه روز پروژه و مراحل ارائه و دفاع از پروژه کارشناسی)

مسئول برگزاری

96/7/19

- تحویل اصل فرم تصویب عنوان پروژه به آموزش و استاد راهنما

- آپلود تصویر فرم تصویب عنوان پروژه در CECM

دانشجویان

96/7/23

برگزاری کارگاه آموزشی (معرفی و ارائه قالب گزارش پایانی و پوستر پروژه کارشناسی)

مسئول برگزاری

96/10/13

آپلود فرم کفایت پروژه مورد تایید استاد راهنما در CECM

دانشجویان

96/10/20

معرفی ارزیاب‌های گرایش به مسئول برگزاری

مدیرگرایش­ها

96/10/27

تخصیص اساتید ارزیاب، تقسیم بندی دانشجویان، تعیین برنامه زمانی روز پروژه، تهیه بروشور روز پروژه

مسئول برگزاری

96/11/4

ارسال تبلیغات به  همراه بروشور روز پروژه به حامیان و صنعت

مسئول برگزاری  و مسئول کارآموزی

96/11/11

- اخذ نمره و تایید استاد راهنما و داور در فرم تصویب عنوان پروژه

- آپلود فرم تصویب عنوان پروژه در CECM

- تحویل اصل فرم تصویب عنوان پروژه به آموزش

- آپلود فایل گزارش نهایی پروژه در CECM

دانشجویان

96/11/11

آپلود پوستر مورد تایید استاد راهنما در CECM

دانشجویان

96/11/15

نصب پوستر در مکان مشخص شده

دانشجویان

96/11/17

آماده‌سازی محل برگزاری

خدمات و مسئول برگزاری

96/11/17

ارائه همگانی پروژ‌ه ها در حضور ارزیاب­ها، خانواده­ها، صنعت و رسانه

مسئول برگزاری

روز پروژه

(96/11/18

 
آدرس کوتاه :

رویدادها

رویدادها