نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

ارائه الگویی جهت تجمیع امن دادگان مصرف برق در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران

ارائه الگویی جهت تجمیع امن دادگان مصرف برق در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران


تیمی تحقیقاتی در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران، به سرپرستی آقای دکتر محمد صیاد حقیقی استادیار و عضو هیئت علمی دانشکده، در طرحی پژوهشی، یک روش تجمیع امن دادگان مصرف برق ارائه کرده‌اند که جلوی نشت اطلاعات حریم خصوصی کاربران را می‌گیرد.

امروزه در شبکه­های توزیع برق هوشمند، بسیاری امور از جمله کنتور خوانی و ارسال میزان مصرف به مرکز کنترل شبکه، که در گذشته به صورت دستی و ماهانه انجام می­شد، به­طور خودکار صورت می­گیرد. با ظهور فناوری‌های هوشمند، امکان گزارش­گیری برخط از کنتورها و ارسال منظم و دوره‌ای این گزارش‌ها به مرکز (برای مثال هر ۱۰ دقیقه یکبار) فراهم شده است. این ویژگی علاوه بر تسهیل صدور قبض، امکان مدیریت تولید و تقاضای مصرف برق را بصورت تقریبا برخط مهیا می‌کند.

اما اگر گزارش مصرف مشترکین بصورت لحظه‌ای به مرکز ارسال شود، حریم خصوصی افراد خدشه دار می‌شود. شکل زیر مصرف یک مشترک به همراه فعالیتهای متناظر آن را نشان می‌دهد.

 

                
نمایش نحوه نشت اطلاعات حریم خصوصی تنها از روی میزان مصرف مشترک   (Quinn, 2009) شمای کلی سیستم و نحوه تجمیع دادگان مصرف کنتورهای هوشمند در "دروازه" ها قبل از ارسال به مرکز.
   

به همین دلیل در این پژوهش که در آن از روش رمزنگاری همریختی استفاده شده، داده مصرف مشترکان در میانه راه، توسط واحد‌های ثالثی که در شبکه توزیع برق هوشمند وجود دارند (مثلا هر محله)، تجمیع می‌گردد؛ با این روش شبکه توزیع برق و مرکز همچنان می‌توانند مدیریت تقاضا و مصرف برق را با دقت مناسبی انجام دهند، اما به ریز مصرف تک تک مشترکین دسترسی نداشته باشند.

الگوریتم حاصل از این تحقیق ویژگی‌های منحصر به فردی مانند بار محاسباتی کم، مقاومت در برابر خرابی دستگاه ها، پشتیبانی از گزارش‌های تفصیلی چند وجهی و کشف عامل خرابکار را نیز توأمان ارائه می‌کند که در نوع خود بی‌سابقه است.

نتایج حاصل از این پژوهش که حاصل همکاری آقایان امین محمدعلی و محمد صیاد حقیقی است در نشریه معتبر IEEE Transactions on Smart Grid 2021  به چاپ رسیده است. این مقاله را می‌توانید از لینک ذیل مطالعه نمایید:

https://ieeexplore.ieee.org/document/9313012