اخبار

استارتاپ های ایجاد شده در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر

استارتاپ های ایجاد شده در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتردانشکده مهندسی برق و کامپیوتر در سال های اخیر تلاش زیادی در جهت  ترغیب دانشجویان به خلق ثروت دانش‌بنیان نموده است و در این راستا  از هر نوع فعالیت اعم از مهیا ساختن امکانات، آموزش و آماده سازی دانشجویان در جهت راه اندازی کسب و کارهای نو و دانش بنیان فروگذار نکرده است.

یکی از دستاوردهای مهم این حرکت، کمک به خلق ثروت در چرخه نوآوری و راه اندازی استارتاپ های فناورانه، موفق، با قابلیت عرضه در بازارهای ملی و بین‌المللی است.

استارتاپ‌های موفقی در مرکز نوآوری کارولوکس، فاز اول مرکز نوآوری فنی و مستقر در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر ایجاد شده‌اند که گرچه در حال حاضر قدم‌های اول رشد خود را سپری می کنند، اما در همین زمان کوتاه بسیار خوش درخشیده‌اند. به برخی از آن ها اشاره می‌کنیم:

گنجه

صندوق‌های هوشمند اشتراکی گنجه، ارسال و دریافت بسته ها را در هر ساعت شبانه روز در هر روز هفته برای کسب‌وکارهای آنلاین و کاربرانشان ممکن می‌سازند. گنجه‌ها می‌توانند در مکان‌های عمومی سطح شهر و خصوصی مانند مجتمع‌های مسکونی و اداری و تجاری قرار گیرند.

ژرفا

شرکت تحلیلگران هوشمند ژرفا، فعال در حوزه تحلیل ریسک تقلب در صنعت بیمه، محصول ویژه خود را با عنوان سامانه دستیار بیمه ژرفا به مرحله بهره‌برداری و استفاده در شرکت‌های بیمه رسانده است. این محصول در حال حاضر به طور خاص در رشته بیمه شخص ثالث و رشته درمان استفاده می‌شود.

برخی از استارتاپ های ایجاد شده توسط فارغ‌التحصیلان دانشکده:

علاوه بر استارتاپ‌های ایجاد شده از دل دانشکده، دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر، بنیانگذاران استارتاپ‌های برتری در حوزه‌های مختلف تکنولوژی در داخل و خارج ایران نیز هستند که از این میان می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

Optime

این استارتاپ که حاصل ریورس پیچ (رویداد کارآفرینی است که در آن سازمان‌ها مشکلات خود را برای تیم‌های استارتاپی عنوان کرده و آن‌ها راه حل‌های خود را در قالب محصولات خلاقانه ارائه می‌دهند.) مشترک دیجی کالا و دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر است، در حوزه مدیریت توزیع و لجستیک به وسیله هوش مصنوعی فعالیت می‌کند.

اپتیم، نرم‌افزاری با برنامه‌ریزی مبتنی بر هوش مصنوعی است که مسیرهای ارسال سفارش را بهینه‌سازی کرده و کمینه کیلومتر طی شده در کمترین زمان ممکن را بررسی و ارائه می‌کند.

بینا تکنولوژی

بیناتکنولوژی یک شرکت پیشگام در زمینه بیوانفورماتیک است که از طریق پلتفرم‌های محاسباتی کارآمد و راه حل‌های هوش مصنوعی، در زمینه‌ی استخراج اطلاعات ژنتیکی، تجزیه و تحلیل ژنومیک و تحقیقات در مورد سرطان فعالیت می‌کرد که توسط شرکت roche خریداری شد.

 

نوژان

شرکت نوژان در سال ۱۳۹۳ به همت جمعی از اساتید و فارغ التحصیلان دانشکده فنی دانشگاه تهران و با تکیه بر بیش از ۱۵ سال سابقه فعالیت‌های پژوهشی تاسیس گردید. از جمله مهمترین اهداف این شرکت توسعه و به کارگیری دانش بومی در راستای حل مسائل صنعتی می‌باشد.

در حال حاضر شرکت نوژان به عنوان یکی از تولیدکنندگان دانش در حوزه‌های رباتیک، اتوماسیون و هوش مصنوعی نقش مهمی ایفا کرده و خدمات گسترده‌ای ارائه می‌دهد.

رسا

یکی از بازیگران حوزه سلامت-آی تی کشور است که در حال حاضر دو پروژه به نام‌های رسا و مُبَیّن در دست دارد؛ رسا سامانه‌ای برای ارتباط خارج از مطب بیمار و پزشک معالج است که اولین سامانه این حوزه بوده و به بیماران کمک می‌کند به راحتی و بدون نیاز به حضور در مطب با پزشک از هر جایی در ارتباط باشند. پزشکان نیز می‌توانند تماس‌های بیماران خود را در سامانه رِسا مدیریت کنند.

مُبَیّن پروژه دیگر این شرکت، محصولی سخت افزاری-نرم افزاری برای آزمایشگاه‌های پاتوبیولوژی است.

 

کیان

شرکت کارگزاری بورس آثل که به صورت شرکت سهامی خاص تأسیس شده و در سال ۱۳۸۷ نزد سازمان بورس به ثبت رسیده، از سال ۱۳۹۶ با مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار از کارگزاری بورس آثل به کارگزاری توسعه معاملات کیان تغییر نام داد.

کیان گروهی از موسسات مالی مستقر در ایران است که خدمات بانکی سرمایه گذاری، مدیریت دارایی و اوراق بهادار را ارائه می‌دهند.

 

سنا برق توان

این شرکت از سال ۱۳۹۱، با هدف ساخت نمونه داخلی درایو آسانسوری با کیفیت و قدرتمند و در عین حال با قیمتی رقابتی نسب به رقبای حاضر، قدم به عرصه‌ی این صنعت نهاد و پس از موفقیت در تولید و عرضه‌ی درایوهای آسانسوری و در راستای ارائه‌ی محصولی کارآمد در زمینه‌های مختلف صنعتی، موفق به تولید درایوهایی در رده‌های توانی مختلف و در دو نوع گیربکس‌دار (القائی) و درایو گیرلس (آهنربای دائم) شده است؛ این نوع محصولات در کاربردهای متنوع نظیر صنایع اتوماسیون، ماشین‌کاری، تهویه مطبوع، پمپ و فن، معدن، انرژی و… مورد استفاده می‌باشد. امروزه این شرکت محصولات خود را به دیگر کشورهای دنیا نیز صادر کرده و قدمی مهم در ارائه‌ی محصولی ایرانی در بازارهای صنعتی بین‌المللی برداشته است.

 

 

آدرس کوتاه :

تقویم و برنامه ریزی