اخبار و رویدادها

اطلاعیه شماره‌یک:کنفرانس دفاع از پایان نامه های کارشناسی ارشد

اطلاعیه شماره‌یک:کنفرانس دفاع از پایان نامه های کارشناسی ارشد


به اطلاع کلیه اساتید گرامی و دانشجویان عزیز می‌رساند که  در بازه 25 تا 29 شهریور 1396 اولین دوره دفاع متمرکز از پایان نامه های کارشناسی ارشد تحت عنوان (کنفرانس دفاع از پایان نامه های کارشناسی ارشد) را با یاری شما برگزار خواهیم کرد. این برنامه بصورت پایلوت در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران برگزار می‌­شود و به تدریج به سایر دانشکده­‌ها گسترش خواهد یافت.

از زمان حاضر تا زمان برگزاری کنفرانس دفاع نکاتی در خصوص شیوه برگزاری کنفرانس دفاع به تدریج طی اطلاعیه­‌هایی اعلام خواهد شد.

و اما نکات اولیه:

 1.    مهمترین جلوه­‌گاه محصولات و  خروجی­‌های دانشکده در سطح تحصیلات تکمیلی چه از منظر تولید علم و چه از منظر تربیت نیروی انسانی پایان نامه­‌ها و رساله‌­ها و جلسات دفاع آنها هستند.

 2.   در حرکت دانشگاه و دانشکده از نسل دو (تاکید بر پژوهش و تولید علم) به نسل سه (تاکید بر تولید ارزش افزوده و ثروت دانش بنیان) نیاز به هدایت پروژه­‌های دانشجویی در مسیرهایی مبتنی بر ارزش­‌های دانشگاه نسل سه داریم. 

 3.   در این راستا سیاست­‌های جدیدی در دانشکده با همفکری اعضای هیات علمی دانشکده و مشاوران صنعتی و بین‌­المللی جاری شده است که طبعا منجر به برخی تغییرات شده، سازمان‎­ها و ساز و کارهای جدیدی همانند دفتر انتقال تکنولوژی، مرکز نوآوری و کنفرانس دفاع را بوجود ­آورده است.

 4.     هدف اصلی از این شیوه برگزاری دفاع­‎های ارشد بالابردن سطح مشاهده‎­پذیری (visibility) دست‎­آوردها و خروجی­‎هاست. مشاهده پذیری بهتر هم امکان ارائه بهتر دست آوردها به صنعت را فراهم می­‎کند و هم فیدبکی با بایاس کمتر، جامع‎­تر و صریح‎­تر برای جهت دهی و رشد خطوط پژوهشی فراهم می­‌کند.

 5.   در حال حاضر تمرکز بر دفاع از پایان‎­نامه های ارشد است و رساله‌­های دکترا وارد طرح کنفرانس دفاع نشده‌­اند.

 6.    ساختار داخلی جلسه دفاع به هیچ وجه دست نمی­‎خورد و همان ساختار مألوف و امتحان پس داده مبنای کار است. به این ترتیب که: هر جلسه دفاع با حضور یک داور خارجی، یک داور داخلی و استاد راهنما رسمی می شود. داور داخلی نماینده تحصیلات تکمیلی نیز خواهد بود. درصورتی که استاد راهنمای دوم یا مشاور وجود داشته باشد، بر حضورشان در جلسه دفاع تاکید می­‌شود اما جلسه دفاع بدون حضور ایشان هم رسمی است. ارائه دانشجو به مدت نیم ساعت انجام می­‌شود و به دنبال آن یک ساعت وقت بحث و پرسش و پاسخ خواهیم داشت. بین دو دفاع متوالی نیم ساعت وقت برای ارزیابی و نمره دهی و البته پذیرایی در نظر گرفته شده است. روال ارزیابی و نمره دهی همان روال معمول است و فرم های مربوط در اختیار نماینده تحصیلات تکمیلی قرار خواهد گرفت. کلیه مقررات جلسه دفاع به قوت خود باقی است.

 7.     تغییرات همه در بیرون جلسه دفاع اتفاق افتاده و عمدتا مربوط به خوشه بندی جلسات دفاع هم محور و قرار دادن آنها در امتداد هم است.

 8.  با توجه به توافق به عمل آمده با مدیران گرایش­‌ها کنفرانس دفاع در ده شاخه (Track) نظیر ده گرایش موجود در دانشکده برگزار می‌­شود. این ده شاخه عبارتند از: الکترونیک، سیستم­‌های دیجیتال، فناوری اطلاعات، قدرت، کنترل، مخابرات، معماری کامپیوتر، مهندسی پزشکی، نرم افزار، هوش ماشین و رباتیک.

 9.    شیوه نامه مراحل اجرایی قبل از کنفرانس در اطلاعیه های بعدی ارائه خواهد شد.

 10.   همان‌طور که پیشتر اعلام شده بود تا قبل از شنبه 96/4/24 امکان دفاع غیرمتمرکز به شیوه متداول قبلی وجود داشته است. بعد از این تاریخ تا شروع کنفرانس دفاع در روز شنبه 96/6/25 هیچ جلسه دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد بصورت غیر متمرکز برگزار نخواهد شد. به همین سبب برای دو ماه مرداد و شهریور جریمه تاخیر در دفاع به دانشجویان تعلق نخواهد گرفت.

 11.     تنها مورد استثنا برای برگزاری جلسه دفاع کارشناسی ارشد قبل از شنبه 96/6/25 مربوط به دانشجویانی می­شود که پذیرش رسمی دوره دکترای خارج از کشور گرفته اند، ویزا هم گرفته اند، و تاریخ انقضاء ویزا و تاریخ شروع شدن دوره دکترای آنها به نحوی است که باید قبل از شنبه 96/6/25 در محل دانشگاه جدید خود حاضر باشند. دانشجویانی که واجد این شرایط هستند لطفا در اسرع وقت به دفتر تحصیلات تکمیلی دانشکده مراجعه نمایند.

 12.     وب سایت و آدرس ایمیل اختصاصی کنفرانس دفاع طی چند روز آتی اعلام خواهد شد. سوالاتی که در خصوص کنفرانس دفاع مطرح می شوند اکثرا نه بصورت فردی بلکه در اطلاعیه ها و در غالب پاسخ به سوالات متداول (FAQ) پاسخ داده خواهند شد.

معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی

دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر

آدرس کوتاه :