نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

ساخت دستگاهی بومی برای تست تجهیزات گران قیمت شبکه برق کشور

ساخت دستگاهی بومی برای تست تجهیزات گران قیمت شبکه برق کشور


گروهی از محققین دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران تحت نظارت آقای دکتر مهدی داورپناه، سرپرست آزمایشگاه تحلیل حوادث شبکه برق دانشگاه تهران (ESFA) و از اعضای هیئت علمی این دانشکده، برای بررسی میدانی تجهیزات گران قیمت صنعت برق، دستگاهی ساخته‌اند که در زمانی کوتاه و با دقت بسیار بالا عیب‌های این تجهیزات را شناسایی می‌کند.

دستگاه آزمونگر جامع تجهیزات الکتریکی مدل KAVOSH-T111 قابلیت انجام تست‌های راه‌اندازی و دوره‌ای تجهیزات با سطوح ولتاژ مختلف را در محل پست‌های برق و محیط‌های صنعتی با خطای اندازه‌گیری کمتر از ۰.۲۵ درصد دارد. انجام تست های دوره ای، جزء الزاماتی است که در دستورالعمل ها و استانداردهای بین المللی و داخلی بر آن تاکید شده است.

از جمله ویژگی‌های مهم این دستگاه کاملا بومی، انجام انواع تست‌های الکتریکی مربوط به طیف وسیعی از تجهیزات الکتریکی با رابط کاربری آسان و تحلیل نتایج تست‌ها به صورت برخط است.

دستگاه آزمونگر جامع تجهیزات الکتریکی، نمونه مشابه داخلی ندارد و از نظر کیفیت و دقت قابل رقابت با نمونه‌های خارجی است که البته با قیمت بسیار مناسب‌تری ارائه می‌شود.

این دستگاه قابلیت انجام آزمون‌های مربوط به انواع ترانسفورماتور قدرت، ترانسفورماتور جریان، ترانسفورماتور ولتاژ، کلید قدرت، خط انتقال و کابل، شبکه زمین، فیوز و رله را دارد. توان نامی دستگاه 5 کیلوولت آمپر بوده و دارای خروجی‌های جریان DC تا 400 آمپر، جریان AC تا 1000 آمپر، ولتاژ DC تا 260 ولت و ولتاژ AC تا 2200 ولت می باشد.

درحال حاضر این دستگاه توسط شرکت دانش بنیان الکترونیک سازان فن آریا وابسته به گروه اسفا (ESFAGroup) از اسپین آف های دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران درحال تولید است.

اطلاعات بیشتر و لینک خبر این فناوری در آپارات : https://www.aparat.com/v/HuyfA

سایت گروه اسفا: (ESFAgroup.com)