اخبار و رویدادها

سخنرانی علمی، جناب آقای حسام الدین اخلاق‌پور

سخنرانی علمی، جناب آقای حسام الدین اخلاق‌پور


سخنرانی جناب آقای حسام الدین اخلاق‌پور دکترای نوروساینس - دانشگاه پرینستون، آمریکا با عنوان:نقش استرایاتوم مغز در حافظه‌ی کوتاه مدت روز دوشنبه نهم مرداد ماه از ساعت 11 الی 12:30 در سالن کنفرانس آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز برگزار می‌گردد. 

چکیده:

 شواهد آزمایشگاهی فراوانی نشان می‌دهد که استریاتوم جسم مخطط مغز(نقش مهمی در پیاده‌سازی حافظه‌ی کوتاه‌مدت دارد؛ اما اینکه دقیقاً چه وظیفه‌ای به عهده دارد هنوز مشخص نیست. در راستای حل این مسأله، یک پارادایم رفتاری به تعدادی موش آموختیم که حین انجام آن از حافظه‌ی کوتاه مدتشان استفاده کنند. سپس با ثبت و تحلیل داده‌های الکتروفیزیولوژی از استریاتوم برخی موش‌ها و خاموش کردن فعالیت نورون‌های آن ناحیه در موش‌های دیگر، به نتایج جالبی دست‌یافتیم. ازجمله اینکه فعالیت نورون‌های استریاتوم به گونه‌ای است که در طول مدت زمانی که موش از حافظه‌ی کوتاه‌مدت خود استفاده می‌کند نورون‌ها به شکل متوالی فعال می‌شوند. به علاوه، از فعالیت نورون‌ها می‌توان تشخیص داد که موش چه چیزی را به یاد دارد. نتایج ما می‌تواند به تبیین و توضیح نقش استریاتوم در حافظه‌ی کوتاه مدت کمک کند.

بیوگرافی سخنران

دکتر حسام‌الدین اخلاق پور پس از گذراندن دوره‌ی لیسانس در رشته‌ی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف به نوروساینس تغییر رشته داد و در زمینه‌ی نحوه‌ی پیاده‌سازی حافظه‌ی کوتاه مدت در مغز مشغول تحقیق شد. اکنون در دانشگاه راکفلر مشغول تحقیقات پسادکتری است.

 

آدرس کوتاه :