نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

سورتینگ پسته به روشی فناورانه توسط یکی از اسپین-آف‌های دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر

سورتینگ پسته به روشی فناورانه توسط یکی از اسپین-آف‌های دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر


تیمی متشکل از فارغ التحصیلان دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران، در یکی از شرکت های زایشی (اسپین_آف) دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر تحت عنوان «نوژان» با همکاری هلدینگ کشاورزی مهندس امین فلاح دستگاه سورتری با عنوان «isorter» برای اولین بار در ایران طراحی و اجرا کردند که تفکیک و دسته‌بندی انواع پسته را با بهترین کیفیت و بیشترین سرعت در مقایسه با نمونه‌های خارجی موجود انجام می‌دهد.

سورتینگ به معنی دسته‌بندی و درجه‌بندی است؛ کاربرد این واژه در محصولات کشاورزی به فرآیند جداسازی و مرتب‌سازی انواع دانه‌ها یا محصولات کشاورزی از نظر کیفیت، رنگ، اندازه و… اطلاق می‌شود.با توجه به اهمیت کیفیت پسته به خصوص در بحث صادرات، سورتینگ پسته از ضرورت بیشتری برخوردار است.

دستگاه سورتر پسته iSorter با کمک تجهیزات پیشرفته تصویربرداری (بر خلاف دیگر سورترها که جداسازی را تنها بر اساس رنگ و مشخصات ظاهری محصول انجام می‌دهند و خطاهای زیادی دارد)، جداسازی را به کمک الگوریتم‌های پردازش تصویر و یادگیری ماشین انجام می‌دهد که باعث می‌شود عملیات سورتینگ با دقت بسیار بالاتری انجام شود.

علاوه بر آن، به علت دانش فنی و تجربه داخلی کارشناسان سازنده این دستگاه، آی سورتر هزینه تمام شده پایین‌تری نیز داشته و با برخورداری از بدنه محکم، از ورود هر گونه آلودگی به داخل دستگاه جلوگیری می‌کند که منجر به افزایش طول عمر دستگاه و کاهش نیاز به تعمیرات و سرویس‌های آتی آن خواهد شد.

پس از ورود پسته‌ها به مخزن دستگاهiSorter، توسط فیدر به ورودی سینی منتقل می‌شوند، پس از عبور از مقابل دوربین و سنسورها، انواع سالم یا بی‌کیفیت پسته‌ها تشخیص داده شده، خرابی‌ها توسط اجکتورنیوماتیک خارج و در نهایت پسته‌های سالم در خروجی دستگاه جمع آوری خواهند شد.

این دستگاه می‌تواند انواع پسته را از نظر پارامترهای مختلفی از جمله شکل، اندازه، رنگ و… تفکیک کرده و در دسته‌های مختلف احمدآقایی، کله قوچی، فندقی و غیره قرار دهد. همچنین این دستگاه ضایعاتی مانند پسته نخودو، پسته دهن بسته، پسته گو، پسته لک دار، مواد متفرقه و غیره را نیز می‌تواند از مجموعه محصول جداسازی نماید.

دستگاه آی سورتر می‌تواند با استفاده از ماژول‌های نیوماتیک بدون دخالت هر گونه عامل خارجی با رابط کاربری بسیار ساده و قابل فهم برای عموم، چند صد کیلوگرم محصول را در ساعت سورت کرده و تحویل دهد.