نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

طراحی و اجرای سامانه‌ی اسلاید اسکنر و تله‌پاتولوژی در همکاری مشترک دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران و دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف

طراحی و اجرای سامانه‌ی اسلاید اسکنر و تله‌پاتولوژی در همکاری مشترک دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران و دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف


تیمی متشکل از دانشجویان دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران و دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف به سرپرستی آقای دکتر مصطفی توسلی پور استاد و عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران سامانه‌‌های اسلاید اسکنر فناورانه و منحصر به فردی را به همراه سامانه تله پاتولوژی برای اولین بار در ایران و در کنار هم ارائه کرده­اند که گام مهمی در ارتقا و پیشرفت حوزه‌ی آزمایشگاهی پزشکی کشور خواهد بود.

سامانه اسلاید اسکنر، یکی از پرکاربردترین ابزارها در آزمایشگاه‌های مدرن پاتولوژی در دنیا است. در آزمایشگاه‌های پاتولوژی برای بررسی دقیق نمونه‌ها، آن‌ها را زیر میکروسکوپ مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهند. یکی از چالش‌های بررسی نمونه‌ها زیر میکروسکوپ این است که اندازه‌ی نمونه به مراتب بزرگ‌تر از محدوده‌ای است که در زیر میکروسکوپ قابل مشاهده است. به عبارت دیگر، نمی‌توان کل فضای نمونه را در یک قاب زیر میکروسکوپ ملاحظه کرد. این موضوع باعث سختی کار تحلیل نمونه توسط متخصص پاتولوژیست می‌شود.

 سامانه اسلاید اسکنر برای رفع این مشکل، با ایجاد یک تصویر کامل از کل فضای نمونه امکان بررسی دقیق و آسان آن را فراهم می‌کند. به عبارت دیگر، در این سامانه به صورت خودکار، نمونه‌ زیر میکروسکوپ حرکت داده می‌شود و توسط یک دوربین دیجیتال از تمامی نقاط نمونه تصویربرداری می‌شود. در حین تصویربرداری، تصاویر دریافتی به صورت بلادرنگ به یک‌دیگر چسبانده می‌شوند و یک تصویر بزرگ که شامل کل فضای نمونه است ایجاد می‌گردد. اندازه‌ی این تصویر نهایی معمولا چندین گیگاپیکسل است و لذا دارای وضوح تصویر بالایی است به طوری که متخصص پاتولوژیست و یا پزشک معالج می‌تواند با استفاده از آن به راحتی نمونه‌ی مورد نظر را بررسی و تحلیل نماید.

در کنار سامانه اسلاید اسکنر، یک سامانه تحت وب با عنوان تله‌پاتولوژی (Tele-pathology) راه‌اندازی گردیده که می‌توان تصاویر بدست آمده از اسکن‌ها را روی آن بارگذاری نمود. سامانه تله‌پاتولوژی دو کاربرد اصلی دارد:

 متخصصین و پزشکان می‌توانند از راه‌ دور به تصاویر نمونه دسترسی داشته باشند و بدون نیاز به حضور در آزمایشگاه، نظر خود را در مورد نمونه اظهار نمایند.

·یک بانک اطلاعاتی دیجیتال از تصاویر پاتولوژی ایجاد می‌شود که از این بانک برای انجام پردازش‌های مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توان استفاده کرد.

 در شکل زیر، نمونه‌ای از تصویر یک بافت پاتولوژی روی سامانه تله‌پاتولوژی را مشاهده می‌کنید.

 

این دو سامانه در ایران برای اولین بار در کنار هم ارائه و با ایجاد یک بستر مناسب برای هم‌افزایی پزشکان، پاتولوژیست‌ها و مهندسین هوش مصنوعی باعث پیشرفت حوزه پزشکی و ارتقای خدمات سلامت برای شهروندان ایرانی خواهد شد که نهایتا منجر به ارتقای سطح سلامت در کشور می‌شود.