اخبار و رویدادها

چیستی روز پروژه

چیستی روز پروژه


روز پروژه چیست؟

دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران بر اساس مصوبه مورخ 95/11/13 شورای آموزش دانشکده، سازوکاری برای تعریف، انجام و ارزیابی مناسب‌­تر پروژه­‌های کارشناسی به همراه ایجاد فرصت برای دیده شدن دستاوردهای دانشجویان توسط جامعه، سرمایه­‌گذاران، کارآفرینان و صنایع تدارک دیده است. بر اساس این برنامه، در هر ترم، دانشجویان کارشناسی دفاع شفاهی از پروژه لیسانس خود را در قالب ارایه پوستر برای داوران انجام می­‌دهند. کلیه ارایه­‌ها در قالب ارایه پوستر به شکل مرسوم در کنفرانس‌­ها و در یک روز مشخص، "روز پروژه"،  انجام می­شود. در روز پروژه، دانشکده از کلیه والدین، اساتید، دانشجویان، صنایع مرتبط،  سرمایه­‌گذاران و کارآفرینان برای شرکت در این برنامه و مشاهده­ دستاورد­های پروژه­‌های کارشناسی دعوت می­کند.

برگزاری روز پروژه در راستای مسئولیت اجتماعی دانشکده­ به منظور تقویت نقش آفرینی در جامعه و همچنین توسعه  فضای نوآوری در کشور است.

 

چرا روز پروژه ؟

پروژه پایانی فعالیتی است که انتظار می­رود در آن دانشجویان تمامی آموخته­ های دوره کارشناسی خود را به صورت جدی محک بزنند و همچنین با اخلاق حرفه­ ای و استانداردهای تعریف، انجام و ارائه یک کار فنی و علمی بر مبنای آموخته­ های خود آشنا ‌شوند. درس پروژه از مهمترین واحدهای درسی دوره کارشناسی است و واقعیت این است که پروژه­ های کارشناسی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر در سطح بسیار بالایی انجام و نوآوری و خلاقیت دانشجویان در آن بارز است. اما، دستاورد پروژه­ها آنطور که شایسته است توسط دیگران، خصوصا سرمایه­ گذاران، کارآفرینان و صنایع، دیده نمی­ شوند. به علاوه، تجربه ارایه دستاورها با هدف جلب همکاری صنعتی و اقتصادی و معرفی توانمندی­ها برای یافتن شغلی در خور، برای موفقیت دانشجویان در زندگی حرفه­ای نقش مهمی دارد. همچنین ایجاد فضای تشویقی و رقابت علمی-فنی در میان دانشجویان در راستای افزایش پویایی و ارتقای روزافزون کیفیت پروژه­‌های کارشناسی است.

با در نظر گرفتن روزی برای نمایش دستاوردهای پروژه‌­های مقطع کارشناسی، کلیه دانشجویان دانشکده، خانواده‌­ها، سرمایه­‌گذاران، کارآفرینان و صنایع با پروژه‌­های کارشناسی دانشکده آشنا می­ شوند و دانشجویان فرصتی برای ارایه توانمندی­های خود به جامعه حرفه ­ای کشور خواهند یافت. تجلیل از پروژه­ های برتر، منتخب حامیان، مدعوین و اساتید دانشکده، در راستای تقویت کیفیت بیش از پیش پروژه ­ها خواهد بود. تعمیق ارتباط با ذی‌نفعان صنعتی، اقتصادی و اجتماعی از دیگر اهداف برگزاری روز پروژه است.

 

 اهداف برگزاری برنامه ارایه پروژه­های کارشناسی به صورت عمومی و در قالب پوستر بر محورهای اصلی زیر استوار است:

·   بالابردن کیفیت پروژه ­ها و همچنین افزایش پویایی و شادابی دانشجویان با برگزاری یک همایش عمومی با حضور خانواده ­ها، سرمایه ­گذاران، کارآفرینان، صنایع و رسانه­ ها

·        تعمیق و گسترش ارتباط با ذینفعان صنعتی، اقتصادی و اجتماعی

·        تقویت و گسترش فرصت­های شغلی و حرفه‌­ای برای فارغ التحصیلان دانشکده

·        ایجاد فرصت برای دانشجویان برای ارایه  قابلیت­های علمی و عمومی خود به جامعه حرفه­ ای کشور

·        ارزیابی یکنواخت و چند مرحله­‌ای پروژه­ ها توسط چندین داور

·   ارتقا اخلاق مهندسی و استانداردهای حرفه­ای برای تعریف، انجام و ارائه کتبی و شفاهی پروژه به دانشجویان در قالب کارگاه­های آموزشی 

آدرس کوتاه :