اطلاعیه شماره سه:    1396/6/22

 

همکاران گرامی و دانشجویان عزیز دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر

 

نکاتی چند در خصوص نحوه برگزاری دفاع در چارچوب کنفرانس دفاع از پایان نامه های کارشناسی ارشد در بازه 25 تا 29 شهریور 1396 به استحضار می رسد:

1-    کل زمان تخصیص یافته به هر جلسه دفاع یک ساعت و نیم است که حداکثر ۳۰ دقیقه به ارائه دانشجو و حداکثر 60  دقیقه به سوال و جواب و نقد پایان نامه اختصاص دارد.

2-    محل تمامی دفاع ها کلاس های واقع در طبقه دوم ساختمان شماره دو (ساختمان جدید) دانشکده است.

3-    بعد از ارائه و پرسش و پاسخ، هیات محترم داوران (داور مدعو، داور داخلی، استادان راهنما و مشاور) جلسه را ترک می کنند و در اتاق 804 طبقه هشتم به جمع‌بندی و اعلام نمره/درجه می پردازند.

4-    بین هر دو جلسه دفاع نیم ساعت فاصله است به این ترتیب که مثلاً دفاعی که هشت و نیم شروع میشود ساعت ده تمام شده و دفاع بعدی ساعت ده و نیم شروع می­شود. دفاع ها طبق جدول زمانبندی اعلام شده راس ساعت های 8:30، 10:30، 13:30، 15:30 و 17:30 شروع می شوند.

5-    خانواده محترم و بستگان دانشجویان و اصولاً تمام افرادی که به دلائل غیر حرفه ای در جلسه دفاع حضور دارند می توانند در ۳۰ دقیقه اول دفاع که به ارائه دانشجو اختصاص دارد حضور داشته باشند. بعد از آن این عزیزان لازم است که جلسه را ترک کند.

6-     دانشجویان، پژوهشگران، صنعتگران و اصولا کلیه افرادی که به دلائلی حرفه ای در جلسه ی دفاع حضور دارند می توانند علاوه بر مدت ارائه دانشجو در بخشی پرسش و پاسخ و بحث نیز حضور داشته باشند.

7-    جمع بندی نهایی برای اعلام نمره به طور معمول به صورت بسته (در اتاق 804 و یا در همان محل جلسه دفاع) و فقط با حضور هیئت محترم داوران انجام خواهد شد.

8-    هیچگونه پذیرایی در جلسه دفاع انجام نخواهد شد. لطفاً دانشجویان عزیز به این نکته دقت کافی داشته باشند

9-    پذیرایی بین جلسات توسط دانشکده به طور هماهنگ برای تمام دفاع ها انجام خواهد شد. به این ترتیب که از هیئت داوران در اتاق 804 در طبقه هشتم پذیرایی می شود. و پذیرایی از سایر میهمانان در فضای پشت آسانسور در طبقه همکف ساختمان شماره ۲ دانشکده انجام خواهد شد.

10-                        مجدداً تأکید می گردند که کل فرایند پذیرایی چه در طبقه هشتم چه در طبقه همکف توسط دانشکده انجام خواهد شد و لطفاً دانشجویان عزیز هیچ اقدامی برای پذیرایی حین و بعد از جلسه دفاع انجام ندهند.

11-                        لطفاً دانشجویی که قصد دفاع دارد حداقل یک ربع قبل از جلسه دفاع در محل دفاع خود حاضر باشد، لپ تاپ خود را به پروژکتور وصل کرده و پاورپوینت خود را چک کند. توجه داشته باشید که پروژکتورها مجهز به اتصال از نوع RGB هستند. اگر اتصال دیگری مدنظر دارید )مثلاً (HDMI باید مبدل آن را همراه داشته. در محل های دفاع کامپیوتر وجود ندارد و باید لپ تاپ همراه داشته باشید.

12-                        دانشجویان عزیز لطفاً حتما قبل از دفاع ارائه خود را در حضور دوستان و همکاران و استاد راهنما تمرین کرده باشند تا مطمئن شوند که می‌توانند در بازی ۳۰ دقیقه‌ای اصل مطالبی که می خواهند به زبان آورد را ارائه دهند. یک قاعده متداول سرانگشتی سی اسلاید برای سی دقیقه است.

13-                        دانشجویان عزیز لطفاً در ارائه مطالب خود از مقدمه چینی بیش از حد بپرهیزید و بیشتر وقت خود را به ارائه دستاوردهای خود و آنچه در پروژه واقعاً انجام شده است اختصاص دهید.

14-                        در جلسات دفاع بطور معمول داور داخلی نماینده تحصیلات تکمیلی نیز هست و مسئولیت مدیریت جلسه با ایشان است.

15-                        پوشه مدارک مربوط به دفاع قبل از دفاع و در همان محل جلسه دفاع توسط کارشناسان اداره تحصیلات تکمیلی به داور داخلی تحویل می شود. پوشه پس از اعلام نمره و تکمیل شدن فرم ها در اتاق 804 تحویل کارشناسان اداره تحصیلات تکمیلی (مستقر در محل) خواهد شد.

 

لینک دریافت فایل اطلاعیه شماره سه

 

اطلاعیه شماره دو:   1396/5/28

لطفا کلیه دانشجویانی که قصد دفاع در شهریور ماه 1396 در قالب اولین دوره کنفرانس دفاع از پایان نامه های کارشناسی ارشد در بازه 25 تا 29 شهریور 1396 را دارند مراحل پیش از دفاع را به شرح زیر انجام دهند:

1- مراجعه به سامانه جامع آموزش ems.ut.ac.ir و ثبت درخواست دفاع در بخش درخواست های دانشجو

2- دانلود فرم جدید اعلام کفایت و تایید پایان نامه کارشناسی ارشد در فرمت excel و مراجعه به استاد راهنما جهت پر کردن آن با هماهنگی و تایید ایشان. لطفا در پر کردن فرم excel به نکات و کامنت های درج شده در آن توجه شود. خصوصا نام و مشخصات پنج داور داخلی، پنج داور مدعو و پنج صنعت مدعو پیشنهادی به انتخاب و تایید استاد راهنما در فرم وارد شود.

3- فرم جدید اعلام کفایت را می توانید از سایت دانشکده ece.ut.ac.ir دانلود کنید. لینک آن در بخش اطلاعیه ها قرار دارد. بعلاوه در سایت کنفرانسece.ut.ac.ir/thesisconf هم در دسترس است و در سایت ECEM هم قرار خواهد گرفت.

4- پس از تکمیل فرم اعلام کفایت و نهایی شدن آن، نسخه الکترونیکی در سایت ECEM آپلود شود. بعلاوه یک پرینت از فرم تکمیل شده تهیه شود و به امضاء استادان راهنما و مشاور و خود دانشجو برسد. اصل این نسخه امضاء شده در نهایتا تحویل دفتر تحصیلات تکمیلی دانشکده خواهد شد.

5- در سایت cecm.ut.ac.ir یک Course category به نام Thesisconf ایجاد شده است که ذیل آن ده Course نظیر ده گروه (گرایش) دانشکده وجود دارد. لطفا دانشجویان هر گرایش ابتدا در Course نظیر گرایش خود ثبت نام کنند (Enrolment Key: THESISCONF) و سپس فرم اعلام کفایت تکمیل و نهایی شده خود را آپلود کنند. اسم فایل را همان نام و نام خانوادگی خودتان همراه با شماره دانشجویی قرار دهید (مثلا: hassan-rezaie-810193123.xlsx).

6- مراجعه به دفتر تحصیلات تکمیلی جهت تطبیق واحد اولیه و دریافت برگ تطبیق شده از تحصیلات تکمیلی و مراجعه به مدیر گروه جهت تایید نهایی.

7- اسکن و آپلود کردن کارنامه تطبیق شده و فرم اعلام کفایت امضاء شده در در سایت CECM. روند آپلود کردن و نام گذاری هر دو فایل مشابه بند 5 است.

8- انتخاب استادان داور توسط مدیران و نمایندگان گروه ها با هماهنگی تحصیلات تکمیلی دانشکده انجام خواهد شد و از طریق اطلاعیه در سایت ECE و سایت کنفرانس و نیز اعلام در سایت CECM به اطلاع دانشجویان خواهد رسید.

9- هماهنگی جهت روز و ساعت دفاع با داوران مدعو خارجی و داخلی در در بازه 25 تا 29 شهریور 1396 توسط مدیران و نمایندگان گروه ها انجام می شود و نتیجه آن به اطلاع دانشجویان خواهد رسید. دانشجویان عزیز توجه داشته باشند که دفاع می تواند هر ساعتی و روزی در بازه فوق باشد و در این مورد -همانند تمام کنفرانس ها- انتخابی برای دانشجو وجود ندارد.

10- مراجعه به دفتر تحصیلات تکمیلی، پس از انتخاب استادان هیئت داوران، جهت اخذ دعوت نامه ها و فرم اعلام وصول.

11- مراجعه به تمامی اعضاء هیات داوران (استادان داور داخلی، داور مدعو، راهنما و مشاور) جهت تحویل یک نسخه پایان نامه همراه با دعوت نامه به آنها و امضای فرم اعلام وصول توسط اعضاء. هنگام مراجعه به استاد داور مدعو لطفا مرتبه علمی استاد پرسیده و درج شود. فرم اعلام وصول باید به امضاء تمامی اعضاء هیات داوران برسد.

12- اسکن و آپلود کردن فرم اعلام وصول تکمیل شده و فرم اعلام کفایت امضاء شده در سایت its3.ut.ac.ir و درخواست مجوز دفاع از پردیس فنی

13- پس از ارسال مجوز دفاع به دفتر تحصیلات تکمیلی دانشکده از طریق اتوماسیون توسط پردیس فنی (که معمولاً یک روز کاری بعد از درخواست مجوز انجام می شود) دانشجو به دفتر تحصیلات تکمیلی دانشکده مراجعه نموده و اصل فرم اعلام وصول، اصل کارنامه تطبیق شده و اصل فرم اعلام کفایت امضا شده (بند 4) را تحویل می دهد.

14- رعایت فاصله زمانی حداقل یک هفته بین مجوز دفاع صادر شده از پردیس فنی و تاریخ دفاع الزامی است. یعنی عملا آخرین مهلت درخواست مجوز دفاع جمعه 96/7/17 است.

15-پایان نامه حداقل یک هفته قبل از دفاع باید به دست تمامی اعضاء هیات داوران رسیده باشد.

لینک دریافت فایل اطلاعیه شماره دو

به اطلاع کلیه اساتید گرامی و دانشجویان عزیز می‌رساند که  در بازه 25 تا 29 شهریور 1396 اولین دوره دفاع متمرکز از پایان نامه های کارشناسی ارشد تحت عنوان (کنفرانس دفاع از پایان نامه های کارشناسی ارشد) را با یاری شما برگزار خواهیم کرد. این برنامه بصورت پایلوت در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران برگزار می‌­شود و به تدریج به سایر دانشکده­‌ها گسترش خواهد یافت.

از زمان حاضر تا زمان برگزاری کنفرانس دفاع نکاتی در خصوص شیوه برگزاری کنفرانس دفاع به تدریج طی اطلاعیه­‌هایی اعلام خواهد شد.

و اما نکات اولیه:

 

 1.    مهمترین جلوه­‌گاه محصولات و  خروجی­‌های دانشکده در سطح تحصیلات تکمیلی چه از منظر تولید علم و چه از منظر تربیت نیروی انسانی پایان نامه­‌ها و رساله‌­ها و جلسات دفاع آنها هستند.

 2.   در حرکت دانشگاه و دانشکده از نسل دو (تاکید بر پژوهش و تولید علم) به نسل سه (تاکید بر تولید ارزش افزوده و ثروت دانش بنیان) نیاز به هدایت پروژه­‌های دانشجویی در مسیرهایی مبتنی بر ارزش­‌های دانشگاه نسل سه داریم. 

 3.   در این راستا سیاست­‌های جدیدی در دانشکده با همفکری اعضای هیات علمی دانشکده و مشاوران صنعتی و بین‌­المللی جاری شده است که طبعا منجر به برخی تغییرات شده، سازمان‎­ها و ساز و کارهای جدیدی همانند دفتر انتقال تکنولوژی، مرکز نوآوری و کنفرانس دفاع را بوجود ­آورده است.

 4.     هدف اصلی از این شیوه برگزاری دفاع­‎های ارشد بالابردن سطح مشاهده‎­پذیری (visibilityدست‎­آوردها و خروجی­‎هاست. مشاهده پذیری بهتر هم امکان ارائه بهتر دست آوردها به صنعت را فراهم می­‎کند و هم فیدبکی با بایاس کمتر، جامع‎­تر و صریح‎­تر برای جهت دهی و رشد خطوط پژوهشی فراهم می­‌کند.

 5.   در حال حاضر تمرکز بر دفاع از پایان‎­نامه های ارشد است و رساله‌­های دکترا وارد طرح کنفرانس دفاع نشده‌­اند.

 6.    ساختار داخلی جلسه دفاع به هیچ وجه دست نمی­‎خورد و همان ساختار مألوف و امتحان پس داده مبنای کار است. به این ترتیب که: هر جلسه دفاع با حضور یک داور خارجی، یک داور داخلی و استاد راهنما رسمی می شود. داور داخلی نماینده تحصیلات تکمیلی نیز خواهد بود. درصورتی که استاد راهنمای دوم یا مشاور وجود داشته باشد، بر حضورشان در جلسه دفاع تاکید می­‌شود اما جلسه دفاع بدون حضور ایشان هم رسمی است. ارائه دانشجو به مدت نیم ساعت انجام می­‌شود و به دنبال آن یک ساعت وقت بحث و پرسش و پاسخ خواهیم داشت. بین دو دفاع متوالی نیم ساعت وقت برای ارزیابی و نمره دهی و البته پذیرایی در نظر گرفته شده است. روال ارزیابی و نمره دهی همان روال معمول است و فرم های مربوط در اختیار نماینده تحصیلات تکمیلی قرار خواهد گرفت. کلیه مقررات جلسه دفاع به قوت خود باقی است.

 7.     تغییرات همه در بیرون جلسه دفاع اتفاق افتاده و عمدتا مربوط به خوشه بندی جلسات دفاع هم محور و قرار دادن آنها در امتداد هم است.

 8.  با توجه به توافق به عمل آمده با مدیران گرایش­‌ها کنفرانس دفاع در ده شاخه (Track) نظیر ده گرایش موجود در دانشکده برگزار می‌­شود. این ده شاخه عبارتند از: الکترونیک، سیستم­‌های دیجیتال، فناوری اطلاعات، قدرت، کنترل، مخابرات، معماری کامپیوتر، مهندسی پزشکی، نرم افزار، هوش ماشین و رباتیک.

 9.    شیوه نامه مراحل اجرایی قبل از کنفرانس در اطلاعیه های بعدی ارائه خواهد شد.

 10.   همان‌طور که پیشتر اعلام شده بود تا قبل از شنبه 96/4/24 امکان دفاع غیرمتمرکز به شیوه متداول قبلی وجود داشته است. بعد از این تاریخ تا شروع کنفرانس دفاع در روز شنبه 96/6/25 هیچ جلسه دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد بصورت غیر متمرکز برگزار نخواهد شد. به همین سبب برای دو ماه مرداد و شهریور جریمه تاخیر در دفاع به دانشجویان تعلق نخواهد گرفت.

 11.     تنها مورد استثنا برای برگزاری جلسه دفاع کارشناسی ارشد قبل از شنبه 96/6/25 مربوط به دانشجویانی می­شود که پذیرش رسمی دوره دکترای خارج از کشور گرفته اند، ویزا هم گرفته اند، و تاریخ انقضاء ویزا و تاریخ شروع شدن دوره دکترای آنها به نحوی است که باید قبل از شنبه 96/6/25 در محل دانشگاه جدید خود حاضر باشند. دانشجویانی که واجد این شرایط هستند لطفا در اسرع وقت به دفتر تحصیلات تکمیلی دانشکده مراجعه نمایند.

 12.     وب سایت و آدرس ایمیل اختصاصی کنفرانس دفاع طی چند روز آتی اعلام خواهد شد. سوالاتی که در خصوص کنفرانس دفاع مطرح می شوند اکثرا نه بصورت فردی بلکه در اطلاعیه ها و در قالب پاسخ به سوالات متداول (FAQ) پاسخ داده خواهند شد.

لینک دریافت فایل اطلاعیه شماره یک